גישות שונות בפסיכותרפיה
31 יול 2016

גישות שונות בפסיכותרפיה

בפסיכותרפיה ישנן מספר גישות שונות, שכל אחת מהן מתמקדת במיקום אחר בנפשו, מחשבותיו או רגשותיו של המטופל וכן בדרך שהוא צריך לעבור על מנת לשקם את התנהגותו או מחשבותיו כדי לייצר אצלו תחושה טובה ובריאה.

הגישה הפסיכואנליטית: גישה זו מתמקדת בשינוי התנהגות או רגשות שנדרש המטופל לעבור. המטפל ינסה הסיבות שבגללן המטופל מתנהג בצורה מסוימת וכן את המניעים לכך שסביר להניח נמצאים בתת המודע שלו. לאחר מציאת אלה, ינסו המטפל והמטופל בצוותא להוביל שינוי ופיתוח של התנהגות נורמטיבית.

הגישה הקוגנטיבית: גישה זו מתמקדת לא במחשבותיו של המטופל, ולא במעשיו. המטפל לפי שיטה יוצא מנקודת הנחה שחשיבה לקויה או שגויה היא זו שמובילה את המטופל להתנהגות חריגה. על ידי שינוי דרכי החשיבה, יצליח המטופל לשנות את התנהגותו וכך גם תשתנה הרגשתו.

הגישה ההומניסטית: גישה זו מנסה להוציא מהמטופל את מרב הפוטנציאל הגלום בו ולמצותו. המטפל בשיטה זו יפגין דאגה ואכפתיות רבה כלפי המטופל, במטרה לגרום לו בדרך זו להיפתח, להקשיב, להיות מודע לדרכי התנהגותו ולהשתנות מתוך בחירה עצמית.

הגישה ההוליסטית: גישה זו משתמשת בערבוב מסוים של כל השיטות גם יחד, במטרה להתאים את הטיפול במטופל ולהשלים עבורו טיפול מלא לגופו, נפשו ורוחו גם יחד.