שאלות ותשובותאיך אפשר לדעת אם אני המטפלת המתאימה?

אני מאמינה שבמפגש ראשוני, ניתן לחוש, האם יש כימיה האם אתה חש בנוח? מובן? מוכן לפתוח דברים ולשתף.

באיזה קשיים הטיפול הפסיכולוגי עוזר?

בטחון עצמי נמוך, מצב רוח כללי ירוד או תנודות במצבי רוח, קשיים עם בן המין השני.
תחושות אי נוחות באינטראקציות חברתיות.
חרדה, דיכאון, תחושה כי החיים אינם במקום ובכיוון הרצוי.
תחושה של שגרה נטולת עניין, שעמום, חוסר חיות.
צורך לעשיה בלתי פוסקת, קושי להיות עצמי לבד ועוד.

מה עושים בפגישה הראשונה?

פגישה ראשונה, או אינטיק בשפה המקצועית מטרתה לקבל כמה שיותר אינפורמציה ממך על מנת לאבחן מה הבעיה, ומה הטיפול המתאים עבורך.

מה קורה בהמשך הטיפול?

פסיכותרפיה הינה טיפול במילים, בשיחות, לרוב הטיפול מתקיים בתדירות של פעם בשבוע חמישים דקות (ולפעמים על פי הצורך פעמיים בשבוע). על פי האבחנה המשותפת שנעשית במהלך ההכרות הראשונית ניתן לבדוק מה מתאים עבורך, מה הצרכים שלך, מה הציפיות מהטיפול. אני מאמינה שצריך להתאים את הטיפול לצרכים הייחודים של כל אדם, ולכן אני משלבת בין שיטות טיפול שונות, וגישות מגוונות.

מקובל לחלק את סוגי הטיפול לשנים, כאשר יש מעבר בין סוגי הטיפול.
1. טיפול פסיכותרפי פסיכולוגי דינמי קצר טווח
2. טיפול פסיכותרפי פסיכולוגי דינמי ארוך טווח

1. טיפול פסיכולוגי קצר, מוגבל בזמן, בדרך כלל העבודה המשותפת, היא סביב מוקד מסוים שבו ישנם קשיים כמו יחסים בינאישיים, דימוי עצמי וכו.לפעמיים יש צורך רק בפגישה אחת או שתיים אבל בדרך כלל משך הטיפול בדרך כלל בין 12 פגישות עד 24.

"מטפלים בטיפול קצר מועד חושבים לא משנה כמה הבעיה מתוארת כקשה או משך הבעיה, הם מאמינים שהבדל קטן ופשוט שמכירים בו יוביל לשינויים גדולים ובלתי צפויים… הבדל קטן, אפילו מעט ספק, יכול להספיק להתחלה של שינוי בהתנהגות או דפוס חשיבה מושרשת"
(דה סזר, 1987)

2. טיפול פסיכותרפוי דינמי, ארוך טווח. מאפשר לברר לעומק שאלות ולבטים בנושאים שונים, לבדוק כיצד היחסים שלנו בהווה מקובעים בדפוסים בעבר, לשנות את אותם דפוסים ישנים שאנו תקועים בהם, להתבונן בהם ממקום שמאפשר חופש ושחרור.

במה טיפול יכול לעזור?

טיפול פסיכולוגי מכוון לשיפור איכות החיים. מאפשר שחרור מכאב נפשי, ושינוי שהוא תהליך עמוק של התבוננות, הבנה קבלה של חלקים שלנו ושל הזולת, שיבה הביתה למקום אמיתי אוטנתי.

להיות. לחיות. להיות.
אני מאמינה ויודעת שטיפול הוא תהליך מאפשר חופש ומימוש פוטנציאל. היות האדם אמיתי אותנטי, לא מרצה, קרוב לעצמו, ומביא לידי ביטוי הרבה מצבי עצמי שלו.

"…רק עמדה של פתיחות וקרבה מצדם של שני המשתתפים במפגש הטיפולי, ונכונותם למאמץ, באווירה של אמון הדדי ומתוך אמונה בשינוי מאפשרת טיפול אמיתי ופורה."

מה קורה במהלך הטיפול?

כמו בד לבן של ציור, אולי הוא מוכתם מקודם? מה אתה מניח? נתבונן ביחד? באיזה צבעים בוחרים? האם יש חופש ביד לנסות קווים אחרים?

המטופל מעלה כל דבר שעולה בדעתו, מה שאנחנו כמעט לא עושים בחיים, גם לא עם חבר.

המטפל מקשיב באמפטיה, מנסה להבין וביחד לפתוח דברים. הטיפול הוא תהליך שמאפשר חופש פנימי, גדילה, צמיחה, דרך התבוננות משותפת של המטופל והמטפל, דרך חוויה של רגשות שלא נגישים, אפשרות להכרת עצמי במובן עמוק, תהליך שפותח אפשריות ליצירתיות, לציור אחר מהמוכר, שחרור מתבניות מוכרות, מגבילות.

מתי לפנות לטיפול?

אנשים פונים לטיפול כמעט תמיד משום שרע להם שהם סובלים. שהם חשים קושי, מצוקה, תחושות חרדה, או תחושות תקיעות בחיים, קשיים ביחסים בינאישיים, תנודות במצבי רוח דימוי עצמי נמוך, חוסר עניין, חוסר ביטחון, תחושה שאני לא אפוא שאני רוצה להיות, תחושה של חוסר שבעות רצון.

מהי מטרת הטיפול?

הפסיכותרפיה מאמינה שהסבל קיים, בדומה לגישתו של הבודהייזים לסבל יש סיבה וניתן להביא לקצו של הסבל, (המצוקה, הקושי, אם תרצו…) ומכאן שמטרתה היא לעזור לאנשים לסבול פחות להיות מאושרים יותר באופן יחסי ולמצוא משמעות לחייהם.במטרה לא רק להעביר את החיים אלא לפתח את הפוטנציאל הטמון בנו, להיות, לחוש יותר טוב בפנים עצמי.

מהו דימוי עצמי?

דימוי עצמי שלילי הוא אחת הסיבות הנפוצות שאנשים פונים לטיפול, כאשר מעריך את עצמו באופן שלילי לאורך זמן, הוא עלול להיקלע למעגל קסמים, של הימנעות,וביקורת שלילית שלו את עצמו.

אנשים שסובלים מהערכה עצמית נמוכה נוטים להאשים את עצמם, ובכך חשים עוד יותר חסרי תועלת ומחזקים את הערכתם העצמית השלילית. כמו כן הם עלולים לחוש חרדה. לפעמים האדם הסובל מדימוי עצמי נמוך מגיב לחוסר בטחון בעצמו בתלותיות ובבקשת אישורים בלתי פוסקים מהסביבה או דרך התמודדות אחרת הפוכה לכאורה להקלה על הקושי היא התנשאות אדישות וזלזול באחרים.

איך יודעים שטיפול עובד?

המטופל, הוא שיכול לדעת באמת מה הן תוצאות הטיפול.

כשהוא חש תחושות שביעות רצון, בעלות על חייו, תחושות משמעות, חיוניות, עניין בחיים.

מבחינתו של המטפל העדות המוכחת ביותר להצלחה היא דווקא מטופל שלא שב, כאותה יונה מתיבת נוח שמצאה לה קרקע בטוחה ולעולם לא שבה יותר.